Ekologiczne podłogi drewniane Pergo

Podłogi drewniane Pergo: traktowanie drzew z szacunkiem

Nasze podłogi drewniane są nie tylko piękne i łatwe w pielęgnacji, ale również zaprojektowane tak, aby były maksymalnie przyjazne dla środowiska. Nasze podłogi drewniane są wykonane z drewna, więc oczywiście czujemy się odpowiedzialni za ich produkcję w sposób jak najbardziej ekologiczny. W ten sposób możemy nadal cieszyć się pięknymi rzeczami, które nasza planeta ma do zaoferowania.

Maksymalne wykorzystanie drewna


Ekonomiczne wykorzystanie wolno rosnących drzew

Drzewa są istotnym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu ze względu na ich rolę w pochłanianiu CO2 i stymulowaniu różnorodności biologicznej. Dlatego musimy traktować je z szacunkiem, szczególnie gatunki wolno rosnące, takie jak dąb. Z tego powodu ograniczamy użycie tych gatunków i stosujemy je tylko w górnych warstwach naszych podłóg drewnianych.


Drewno odzyskane lub szybko rosnące

Podczas produkcji rdzenia naszych podłóg drewno stosujemy drewno pochodzące z szybko rosnących drzew (świerk, kauczukowiec brazylijski…) lub płytę pilśniową o wysokiej gęstości (HDF) wykonaną z odzyskanego drewna. Jest to drewno zebrane z tartaków, procesów zrównoważonej gospodarki leśnej, utrzymania dróg itp., które w przeciwnym razie skończyłoby jako odpady. W ten sposób ograniczamy użycie wolno rosnących drzew i jesteśmy w stanie wykorzystać nasze najbardziej ekologiczne opcje w najbardziej efektywny sposób.

Podłogi drewniane Pergo wykonane są w 100% z drewna odzyskanego
Podłogi drewniane Pergo są wykonane z drewna pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej

Efektywne wykorzystanie odpadów drewnianych

Nasze największe wysiłki w zakresie produkcji ekologicznych podłóg drewnianych są widoczne in kolekcji Sandhamn. Te podłogi są specjalnie zaprojektowane, aby wykorzystać małe kawałki drewna, które w przeciwnym razie zostałyby zmarnowane. W ten sposób w kreatywny sposób wykorzystujemy dostępne drewno, aby zapewnić wysokiej jakości podłogę w Twoim domu.


Lasy zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

Jeżeli gospodarka leśna będzie prowadzona w sposób zrównoważony, wszyscy będziemy mogli nadal korzystać z tego ważnego zasobu. To dlatego nasze podłogi drewniane posiadają etykietę PEFC — wraz z FSC jest to najbardziej zaufany certyfikat w zakresie zrównoważonego pozyskiwania. Gwarantuje to, że nasze odzyskane drewno pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju lub z kontrolowanych źródeł, chroniąc lasy pierwotne i zapobiegając nielegalnemu wyrębowi poprzez analizę ryzyka. W ten sposób mamy pewność, że nasze procesy pozyskiwania drewna nie przyczyniają się do wylesiania.

Emisja formaldehydu w naszych podłogach drewnianych
jest 10-krotnie niższa od regulacji UE.

Czyste powietrze w pomieszczeniach


Pełna kontrola

Ponieważ spędzamy tak dużo czasu w domu, jakość powietrza w naszych domach jest niezwykle ważna. Na jakość powietrza wpływa wiele czynników. Wentylacja, środki czyszczące, świece, a nawet materiały wykorzystane w Twoim wnętrzu, takie jak podłoga. Jesteśmy doskonale przygotowani do zarządzania emisją lotnych związków organicznych (LZO), które mogą być spowodowane użyciem kleju i lakieru. Dzieje się tak dlatego, że maksymalizujemy własną produkcję i dokładnie wiemy, jakie materiały zawierają nasze podłogi drewniane. Dlatego możesz mieć pewność, że podłoga jest całkowicie bezpieczna dla Ciebie i Twojej rodziny.


Bardzo niska emisja

Jednym z potencjalnych lotnych związków organicznych w podłodze jest formaldehyd. Emisja formaldehydu w naszych podłogach drewnianych jest 10-krotnie niższa od ograniczeń UE. Potwierdzeniem tego jest nasza etykieta A, najwyżej ceniony certyfikat regulacji emisji, który potwierdza niską emisję.

Podłogi drewniane Pergo charakteryzują się bardzo niskim poziomem emisji
Połowa produkcji UNILIN Group jest zasilana z odnawialnych źródeł energii

Zasilanie zieloną energią


Napędzanie odpadami drzewnymi

Jeśli chodzi o ogrzewanie przy produkcji naszych podłóg drewnianych, około 90% energii jest generowane przez resztki drewna i pył. Te odpady drzewne pochodzą z naszych procesów produkcyjnych lub drewna, którego żywotność dobiegła końca, co, że nie nadaje się już do zastosowania w Twojej podłodze. Zamiast go marnować, wykorzystujemy go do produkcji zielonej energii.


Minimalna emisja CO2

UNILIN Group— firma macierzysta Pergo — zainwestowała w dwa zakłady wykorzystujące biomasę do przetwarzania pyłu drzewnego i odpadów drzewnych niepodlegających recyklingowi na zieloną energię dla naszych własnych procesów produkcyjnych oraz do użytku domowego. Wykorzystujemy także energię pochodzącą z wiatraków i paneli słonecznych. Dzięki temu w 2020 roku uniknęliśmy emisji ponad 200 000 ton CO2.

Ograniczony wpływ na środowisko


Bezpieczeństwo, zdrowie i zrównoważony rozwój to bardzo ważne priorytety w naszej firmie. Aby zwiększyć nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska i zminimalizować nasz wpływ na środowisko, korzystamy z metodologii oceny cyklu życia. Pozwala to zidentyfikować, w których fazach cyklu życia naszych podłóg drewnianych możemy jeszcze coś poprawić. Wynikiem tego jest deklaracja środowiskowa produktu (EPD), która pomaga nam działać lepiej.

Poniższe etykiety potwierdzają, że nasze podłogi drewniane spełniają jedne z najsurowszych norm środowiskowych i zdrowotnych:

Etykieta Nordic Swan Ecolabel dla podłóg drewnianych Pergo 

Nordic Ecolabel

Wysoko ceniona i rygorystyczna skandynawska etykieta ekologiczna dla produktów, które spełniają wysokie wymagania dotyczące standardów środowiskowych w całym cyklu życia.

Etykieta PEFC

PEFC

Cieszący się globalnym zaufaniem znak towarowy dla produktów drewnianych pochodzących z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

etykieta emisji a

A

Certyfikat regulacji emisji najwyższej kategorii, będący wyrazem uznania za bardzo niską emisję.

Fińska etykieta ekologiczna M1

M1

Potwierdzenie tego, że nasze produkty podłogowe nie wydzielają toksycznych substancji i są bezwonne. M1 to najwyższa kategoria tej fińskiej klasyfikacji, oznaczająca najniższy poziom emisji.

Deklaracja środowiskowa produktu dla podłóg drewnianych Pergo

EPD

Deklaracja środowiskowa produktu jest wyrazem naszego zaangażowania w dostarczanie precyzyjnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji na temat wpływu naszych produktów laminowanych i drewnianych na środowisko. 

Pobierz deklarację EPD